Työnantajille

Olemme tilojen tukena selättämässä poikkeusolojen tuomia haasteita. 

• Yritysten toimien tukeminen tarvittavan työvoiman saamiseksi kasvukaudelle 2020. 
• Neuvonta-apu tilan tuotantoon, talouteen ja koronaviruksen leviämisen ehkäisemiseen liittyvissä asioissa.
• Ohjaaminen neuvontapalveluihin, joista apua tilakohtaisiin kysymyksiin.
• Neuvonta-apua työntekijöiden rekryä, työpaikkailmoitusten tekemiseen ja viestintään.
• Keskusteluapua koronakriisin aiheuttamiin haasteisiin.

Linkkejä 

• Työryhmän toimenkuvat ja yhteystiedot 
› www.maallehommiin.fi/tietoa-tyonantajille
• Tärkeitä ohjeita ja ajankohtaista tietoa työnantajille 
› http://www.maallehommiin.fi/ohjeita
• Tietoa koronaan varautumisesta mm.:
› www.mtk.fi/korona
• Ilmoita työpaikkasi töitäsuomesta.fi -palveluun ja TE-Palveluihin
 

Millainen on kiinnostava työpaikkailmoitus? Miten toivon työnhakijoiden ottavan yhteyttä? Apua myös ilmoituksen kääntämiseen englanniksi. 

Vilma Kuosmanen, MTK-Pohjois-Savo  p. 044 413 3503 / vilma.kuosmanen@mtk.fi
Suvi Ryynänen, MTK-Pohjois-Karjala  p. 050 597 6375 / suvi.ryynanen@mtk.fi

Miten tavoitan kiinnostuneet työntekijät? Mitkä ovat tärkeimmät viestintäkanavat? Mistä somenäkyvyyttä? Apua markkinointiin:

Niina Mäntyniemi, Maaseutuammattiin ry p. 040 0158229 / niina.mantyniemi@maaseutuammattiin.fi
Noora Ratilainen, Maaseutuammattiin ry p. 0400 991 330 / noora.ratilainen@maaseutuammattiin.fi

Miten optimoin tuotannon muuttuneessa tilanteessa? Mitä keinoja minulla on käytettävissä?
Käytännön kysymykset, toimintasuunnitelmat ja viljelytoimenpiteiden muutokset.

Puutarhatuotannon asiantuntija, ProAgria Itä-Suomi
Päivi Turunen p. 040 301 2452 / paivi.turunen@proagria.fi

Puutarha- ja perunantuotannon asiantuntija, ProAgria Itä-Suomi
Heikki Inkeroinen p. 0400 375 584 / heikki.inkeroinen@proagria.fi

Suonenjoen Seudun marjanviljelijäin yhdistys 
Toiminnanjohtaja Leena Koponen p. 040 164 6670 / leena.koponen@marjanviljelijat.fi

Marjanviljelijä, HML Kuopion piirin puheenjohtaja, MTK-Pohjois-Savon johtokunnan jäsen (varapj) 
Noora Räsänen, MTK-Pohjois-Savo p. 040 154 1234 / noora.hj.rasanen@gmail.com

Tilojen ohjeistus ja varautumissuunnitelmat
Heli Tossavainen, Savonia AMK p. 044 785 6692 / heli.tossavainen@savonia.fi

TE-yhteistyö, hankkeen koordinointi ja edunvalvonta
Sirpa Lintunen, MTK-Pohjois-Savo p. 044 084 3352 / sirpa.lintunen@mtk.fi


 

Lähetä yhteydenotto / kysy lisää